Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Blend Skirt Suit Size 10 Black White 2PC Women Notch Collar
$48.97 $39.18
Material: Viscose Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining- Skirt has a slit on both side
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 22.5”- Interior Hem: 1.3″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Philippines |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 39 in |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Collarless"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Rayon-Viscose |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Viscose Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining- Skirt has a slit on both side
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 22.5”- Interior Hem: 1.3″



























Reviews
There are no reviews yet.