Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Rayon Blend 2PC Pants (14) Suit (12) Teal Striped Business Career
$47.97 $38.38
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets – One vent
Measurements are approximate taken with the garment layingflat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 40″(20×2)– Rise: 14” -Inseam: 30″ – Length: 41”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12-14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Rise | 11 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Stretch", "Side pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 24 in |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Rayon-Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Career"] |
| Country of Origin | Indonesia |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets – One vent
Measurements are approximate taken with the garment layingflat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23.5”
Pant: Waist: 40″(20×2)– Rise: 14” -Inseam: 30″ – Length: 41”





























Reviews
There are no reviews yet.