Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Polyester Pant Suit 20W Soft Yellow Black Peak Collar 2PC Pockets New
$77.97 $62.38
Material & Lining: Polyester
Suit has 2 side pockets – Pant has elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:37″(18.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24” – Length:32”
Pant: Waist: 39″(19.5×2) – Rise: 16.5” -Inseam: 29.5″ -Length: 43’’ – Leg Opening: 11.0″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 20W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 20W |
| Rise | 16.5 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["Classic", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | Romania |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester
Suit has 2 side pockets – Pant has elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:37″(18.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff: 24” – Length:32”
Pant: Waist: 39″(19.5×2) – Rise: 16.5” -Inseam: 29.5″ -Length: 43’’ – Leg Opening: 11.0″ – Interior Hem: 1.0″























Reviews
There are no reviews yet.