Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BCBG Maxazria Polyester Rayon Stretch Pant S Suit XS Stiches Detail 2PC
$150.00 $120.00
Material: Polyester-Rayon-Stretch & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – one vent
Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 32.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 12″ – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 11.0 × 3.0 in |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel", "Wedding"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | S-XS |
| Jacket Sleeve Button Style | Five-Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Black |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | Polyester-Rayon-Stretch |
| Fit | Wide Leg |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | BCBGMAXAZRIA |
Material: Polyester-Rayon-Stretch & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – one vent
Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 34″(17×2)- Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 32.5″ -Length: 43” – Leg Opening: 12″ – Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.