Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ben Marc Int Polyester Stretch Pant Suit Top 24 Olive Green Straight leg 3PC New
$78.97 $63.18
Material: Rayon-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – Pant has elasticon waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 30″ -Length: 42.5” – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.1″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 24 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 24 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit Top |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Multicolor |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 58 in |
| Waist Size | 49 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | Acetate |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Top"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Pant Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straigth Leg |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Ben Marc |
Material: Rayon-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets – Pant has elasticon waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 40″(20×2) – Rise: 14.5” -Inseam: 30″ -Length: 42.5” – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.1″



























Reviews
There are no reviews yet.