Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Natalli Barri Polyester Skirt 8 Suit Top Size 10 Blue Removable Collar 3PC New
$89.97 $71.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets – Skirt hasElastic on waist – Suit and Top size: 10 – Skirt size: 8 (mismatch) – Skirt hasElastic on Waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 45.5”
Top: Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 24”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 34.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8-10 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Color |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Blue |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester-Spandex |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Natalli Barri |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets – Skirt hasElastic on waist – Suit and Top size: 10 – Skirt size: 8 (mismatch) – Skirt hasElastic on Waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 45.5”
Top: Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 24”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 34.5”- Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.