Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
DONNA VINCI Lavender Beaded Double Breasted Polyester Ruffle Skirt Suit SZ 10
$69.00 $55.20
Material: Polyester &Lining: Acetate– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 26”-Length: 27.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 38”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Lavender |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Donna Vinci |
Material: Polyester &Lining: Acetate– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 26”-Length: 27.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 38”





























Reviews
There are no reviews yet.