Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LE SUIT 2PC Silver Blue Acetate Metallic Blend Collarless Skirt Suit SZ 12
$69.00 $55.20
Beautiful and elegant skirtsuit New With Tags MSRP $215
Material: Acetate-polyester-Metallic & Lining: Polyester / Skirt has a slit on the front left side
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder:34”(17×2) – Pit to pit:42”(21×2) – Shoulder to hem: 24”- Length: 29’’
Skirt: Waist:30”(15×2)- Hips:42”(21×2) Length: 25’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-White-Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Acetate-polyester-Metallic |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Elegant |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Beautiful and elegant skirtsuit New With Tags MSRP $215
Material: Acetate-polyester-Metallic & Lining: Polyester / Skirt has a slit on the front left side
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and notstretched
Jacket: Shoulder toshoulder:34”(17×2) – Pit to pit:42”(21×2) – Shoulder to hem: 24”- Length: 29’’
Skirt: Waist:30”(15×2)- Hips:42”(21×2) Length: 25’’



























Reviews
There are no reviews yet.