Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Milano Knit Dress Size 8 Gray Scoop Neck Drop Waist Flared Quiet Luxury
$140.97 $112.78
Material: Rayon-Wool
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 34″ (17×2)
– Waist: 32″ (16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 36” – Interior Hem: 0.3″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Neckline | Scoop Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 8 |
| Hips | 42 in |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Zipper |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | Fit & Flare |
| Features | ["Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Colorblock |
| Chest | 34 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Material | Rayon-Wool |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Preppy", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Character Family | N/A |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | St. John |
Material: Rayon-Wool
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 34″ (17×2)
– Waist: 32″ (16×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 36” – Interior Hem: 0.3″























Reviews
There are no reviews yet.