Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BANANA REPUBLIC 2PC Orange Cotton Polyester Stretch Dress (SZ 4) SUIT (SZ PXS)
$44.00 $35.20
Material: Cotton-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 27″(13.5×2) – Pit to pit: 32″(16×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 19”
Dress: Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 27″ (13.5×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 36”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4-PXS |
| Hips | 36 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4-PXS |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch", "Pockets", "Zipper"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 32 in |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Cotton-Polyester-Stretch |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Banana Republic |
Material: Cotton-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining – Suit has 2 front pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 27″(13.5×2) – Pit to pit: 32″(16×2) – Shoulder to cuff: 21”- Length: 19”
Dress: Pit to pit: 34″(17×2) – Waist: 27″ (13.5×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 36”

























Reviews
There are no reviews yet.