Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
GMI Polyester Skirt Suit Top 16 Purple Ruffle Shawl Collar 3PC Bell Sleeves
$78.98 $63.18
Material and lining: Polyester / Suit has 2 pockets
Skirt have some elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 25.5”
Top: Pit to pit: 45″(22.5×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Inner Pockets", "Lined", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["Christmas", "Special Occasion"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | G.M.I |
Material and lining: Polyester / Suit has 2 pockets
Skirt have some elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 25.5”
Top: Pit to pit: 45″(22.5×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 34”









































Reviews
There are no reviews yet.