Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
VTG Polo Ralph Lauren Men Linen Blend Pants 38×34 Herringbone Pleated Cuff New
$78.97 $63.18
Vintage Polo Ralph Lauren linen pants in a relaxed, straight fit with a classic herringbone pattern. Perfect for a preppy and casual look.• Vintage style• Polo Ralph Lauren brand• Herringbone pattern• Straight, relaxed fit• Linen material• Size 38×34• Men’s wearMeasurementsWaist: 19in – Rise:14.5 in- Inseam: 34 in- Length: 47 in
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Pattern | Herringbone |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Casual", "Formal"] |
| Size | 38×34 |
| Waist Size | 38 in |
| Color | White -Black |
| Material | Linen |
| Front Type | Pleated |
| Accents | Zipper |
| Vintage | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 34 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | Pockets |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Polo Ralph Lauren |
Vintage Polo Ralph Lauren linen pants in a relaxed, straight fit with a classic herringbone pattern. Perfect for a preppy and casual look.• Vintage style• Polo Ralph Lauren brand• Herringbone pattern• Straight, relaxed fit• Linen material• Size 38×34• Men’s wearMeasurementsWaist: 19in – Rise:14.5 in- Inseam: 34 in- Length: 47 in



























Reviews
There are no reviews yet.