Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
ASOS Men Polyester Viscose Stretch Blazer 46 Double Breasted Midnight Blue New
$69.97 $55.98
Material: Elastane-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Suit has Lining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 27”- Length: 29.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Viscose |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 46 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Peak |
| Style | Suit |
| Features | ["Collared", "Button"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Cambodia |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | ASOS |
Material: Elastane-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Suit has Lining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2)- Shoulder to cuff: 27”- Length: 29.5”





























Reviews
There are no reviews yet.