Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Escada Women New Wool Blazer Size 38 Gray Black Polka Dot One Button 3/4 Sleeve
$58.97 $47.18
Material: New Wool & Lining: Silk
Blazer has linings – Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 19.5” – Length: 19.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | New Wool |
| Pattern | Polka Dot |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 38 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray – Black |
| Lining Material | Silk |
| Fabric Type | Wool |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Jacket |
| Department | Women |
| Style | Basic Jacket |
| Theme | Classic |
| Features | ["Collared", "Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | ESCADA |
Material: New Wool & Lining: Silk
Blazer has linings – Blazer has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 19.5” – Length: 19.5”





















Reviews
There are no reviews yet.