Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Marina Rinaldi Multicolored Cotton Button Up Shirt Size 27/16W 3/4 Sleeves Tunic
$55.97 $44.78
The Marina Rinaldi Multicolored Cotton Button Up Shirt in size 27/16W features:
- a floral pattern
- collared neckline
- Slit on 2 sides of shirt
- a 3/4 sleeves, making it suitable for various occasions such as parties
Approximate Measurements:
Shoulder to shoulder: 19.5 inch
Armpit to armpit: 26.5 inch
Length:33.5 inch
Out of stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 1.0 in |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Neckline | Collared |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Material | Cotton |
| Accents | slit |
| Vintage | No |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Plus |
| Type | Button-Up |
| Department | Women |
| Theme | Colorful |
| Style | Tunic |
| Features | All Seasons |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Romania |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Marina Rinaldi |
The Marina Rinaldi Multicolored Cotton Button Up Shirt in size 27/16W features:
- a floral pattern
- collared neckline
- Slit on 2 sides of shirt
- a 3/4 sleeves, making it suitable for various occasions such as parties
Approximate Measurements:
Shoulder to shoulder: 19.5 inch
Armpit to armpit: 26.5 inch
Length:33.5 inch

























Reviews
There are no reviews yet.