Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
The Halle Bro Co Vintage 100% Mongolian Cashmere Coat 48 Black One Vent Lined
$64.97 $51.98
Outer shell material ofcashmere ensures a luxurious and soft feel.
A high-quality andsophisticated addition to any wardrobe.
Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 25” – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Outer Shell Material | Mongolian Cashmere |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Formal"] |
| Chest Size | 48 in |
| Size | 48 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Accents | Button |
| Vintage | Yes |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Coat |
| Style | Overcoat |
| Features | Lined |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | The Halle Bros Co |
Outer shell material ofcashmere ensures a luxurious and soft feel.
A high-quality andsophisticated addition to any wardrobe.
Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 25” – Length: 42”

























Reviews
There are no reviews yet.