Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Women Black White Tweed Lined Collarless Ruffle Blazer Size 14W
$27.97 $22.38
Material: Acrylic-Polyester- Lining: Polyester
Blazer Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:23”-Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Acrylic-Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 42 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Hook and eye |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black -White |
| Lining Material | Polyester |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Features | Collarless |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Taharai ASL |
Material: Acrylic-Polyester- Lining: Polyester
Blazer Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff:23”-Length: 23”

















Reviews
There are no reviews yet.