Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CRISTINA Women Cotton Spandex Lined Career Business Blazer Size M
$19.00 $15.20
Blazer is fully lined
Blazer has 2 pockets
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32″(16×2)
Armpit toarmpit: 35″(17.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):24’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton-Spandex |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 35 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Hook and eye |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | M |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | Acetate |
| Accents | Hook and eye |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Basic Jacket |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Cristina |
Blazer is fully lined
Blazer has 2 pockets
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder: 32″(16×2)
Armpit toarmpit: 35″(17.5×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit):24’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 23.5’’



















Reviews
There are no reviews yet.