Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TERRAMINA Women 1PC Single Breasted Brown Gold Metallic Long Blazer Size 22
$28.97 $23.18
Beautiful Blazer in excellent condition
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 38’’(19×2)
Armpit to armpit: 50″(25×2)
Shoulder to cuff: 25 in
Length, from back of collarseam to hem:39.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Chest | 50 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Black |
| Lining Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Long Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Metallic |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Terramina |
Beautiful Blazer in excellent condition
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 38’’(19×2)
Armpit to armpit: 50″(25×2)
Shoulder to cuff: 25 in
Length, from back of collarseam to hem:39.5″





















Reviews
There are no reviews yet.