Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adele Simpson Vintage Linen Blend Dress 14 Purple Classic Long Sleeves Pockets
$68.97 $55.18
Material: Linen -Rayon
Dress has shoulder pads/ Pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 37″ (18.5×2) – Pit to pit: 42” (21×2) Waist: 40″ (20×2) -Hips: 43″(21.5×2) – Length: 36”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Material | Linen-Rayon |
| Dress Length | Below the knee |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 40 in |
| Theme | City |
| Style | A-Line |
| Features | ["Lightweight", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Hong Kong |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Adele Simpson |
Material: Linen -Rayon
Dress has shoulder pads/ Pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 37″ (18.5×2) – Pit to pit: 42” (21×2) Waist: 40″ (20×2) -Hips: 43″(21.5×2) – Length: 36”























Reviews
There are no reviews yet.