Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adolfo Dominguez Polyester Viscose Stretch Dress Size 4 EU38 Light Gray Belted
$75.97 $60.78
Material: Polyester-Viscose-Spandex & Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 33″ (16.5×2) – Waist: 27″ (13.5×2) – Hips: 36″(18×2)- Length: 40” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | Business |
| Size | 4 |
| Hips | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Material | Acrylic |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | ["Pleated", "Stretch"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 27 in |
| Style | A-Line |
| Theme | Classic |
| Features | ["Belted", "Collarless", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Polyester-Viscose-Spandex & Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 33″ (16.5×2) – Waist: 27″ (13.5×2) – Hips: 36″(18×2)- Length: 40” – Interior Hem: 1.5″































Reviews
There are no reviews yet.