Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Adrianna Papell Chiffon Dress Size 12 Black Ruffle Wrap Belted Short Sleeve Midi
$42.97 $34.38
Material: Rayon-Polyester-Nylon
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 43”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Chest | 40 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Tie |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Dress Length | Midi |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | Sheath |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Cap Sleeve |
| Material | Polyester-Rayon-Nylon |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Adrianna Papell |
Material: Rayon-Polyester-Nylon
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″(20×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 43”





















Reviews
There are no reviews yet.