Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
AKIRA Distressed Sequin Shorts Size XL Checker High Waist Boxy Silhouette Y2K
$29.97 $23.98
TheAKIRA features:
- Sequin and distressed checker patterning
- A high rise waist, a wide elastic waistband,distressed belt loops, slant side pockets,
- A boxy silhouette, and an exposed back zipperclosure.
Waist:34″(17×2) – Rise: 15’’ – Length: 14.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Check |
| Closure | Zip |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | XL |
| Color | Silver-Blue |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Fabric Type | Denim |
| Accents | ["Sequin", "Zipper"] |
| Rise | High (Greater than 10.5 in) |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Style | Shorts |
| Theme | Metallic |
| Features | ["Easy Care", "Elastic Waist", "Lined"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Akira |
TheAKIRA features:
- Sequin and distressed checker patterning
- A high rise waist, a wide elastic waistband,distressed belt loops, slant side pockets,
- A boxy silhouette, and an exposed back zipperclosure.
Waist:34″(17×2) – Rise: 15’’ – Length: 14.5”



















Reviews
There are no reviews yet.