Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Albert Nipon Triacetate Polyester Dress Suit 10 Black Beaded Embellished 2PC
$58.97 $47.18
Material: Triacetate-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 22.5”
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 32″ (16×2) -Hips: 36″(18×2) – Length: 31” – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 36 in |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Triacetate-Polyester |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Albert Nipon |
Material: Triacetate-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 23”- Length: 22.5”
Dress: Pit to pit: 34″ (17×2) – Waist: 32″ (16×2) -Hips: 36″(18×2) – Length: 31” – Interior Hem: 1.0″

































Reviews
There are no reviews yet.