Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St Anthony Polyester Dress Suit Size 14 Green Black Faux fur Collar Midi 2PC
$88.97 $71.18
Material & Lining: Polyester
Suit & dress are fully lined – removable collar
Measurements are approximate – garment laying flat
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:21” – Length:47”
Dress : Pit to pit: 42″(21×2) – Waist: 38″(19×2) – Hips: 46″(23×2) – Length:48 ”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 38 in |
| Color | Black- Green |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 38 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | St. Anthony |
Material & Lining: Polyester
Suit & dress are fully lined – removable collar
Measurements are approximate – garment laying flat
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:21” – Length:47”
Dress : Pit to pit: 42″(21×2) – Waist: 38″(19×2) – Hips: 46″(23×2) – Length:48 ”

































Reviews
There are no reviews yet.