Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Alberto Makali Viscose Stretch Flare Sleeveless Dress Size 10 Leather Trim
$49.97 $39.98
Material: Viscose-Nylon-Spandex& Lining: Polyester
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit:37″ (18.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 38.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 37 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Closure | Zip |
| Neckline | Sweetheart |
| Occasion | ["Wedding", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Garment Care | Hand Wash Only |
| Color | Black |
| Material | Viscose-Spandex |
| Fabric Type | Woven |
| Accents | Leather Trim |
| Vintage | No |
| Dress Length | Midi |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | ["Bodycon", "Flare"] |
| Theme | |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Alberto Makali |
Material: Viscose-Nylon-Spandex& Lining: Polyester
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit:37″ (18.5×2) – Waist: 32″ (16×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 38.5”

























Reviews
There are no reviews yet.