Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EXPRESSION White Beaded Satin Lace Embroidered Dress & Veil With Tiara Size 6
$220.00 $176.00
Item is to be dry cleaned
Features: Long Train
Beaded – Embroidered
Measurements are approximate/ Taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Bust: 36″(18×2) -Waist: 30″(15×2) – Length Front: 57”- Length Back: 60”+32”
1 in stock
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 4.0 in |
| Neckline | Square Neck |
| Detailing | ["Beading", "Embroidery", "Lace"] |
| Color | White |
| Sleeve Style | Sleeveless |
| Material | Lace-Satin-Polyester |
| Silhouette | Mermaid & Trumpet |
| Size (Women's) | 6 |
| Dress Length | Train |
| Personalize | No |
| Designer/Brand | Expression |
| Size Type | Regular |
| Waist | 30 in |
| Back Closure | Zipper |
| Style | Ball Gown |
| Look | Princess |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
Item is to be dry cleaned
Features: Long Train
Beaded – Embroidered
Measurements are approximate/ Taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Bust: 36″(18×2) -Waist: 30″(15×2) – Length Front: 57”- Length Back: 60”+32”



























Reviews
There are no reviews yet.