Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Aldo Leather Knee High Boots 6 Yellow Crocodile Embossed Pointed Toes Siletto
$27.97 $22.38
The Aldo Leather Knee High Boots in size 6 with a striking yellow crocodile embossed design
Pointed toes are perfect for adding a bold pop to any outfit. With a sophisticated stiletto heel and zip closure
Made with high-quality leather and featuring a regular calf width
These boots are not only stylish but also comfortable for all-day wear.
The knee-high shaft and pointed toe add a touch of elegance to these versatile boots, making them a must-have for any fashion-forward woman’s wardrobe.
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 12.0 × 4.0 in |
| UK Shoe Size | 3.5 |
| Shoe Shaft Style | Knee High |
| Pattern | Animal Print |
| Toe Shape | Pointed Toe |
| Closure | Zip |
| US Shoe Size | 6 |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| EU Shoe Size | 36 |
| Color | Yellow |
| Lining Material | Fabric |
| Calf Width | Regular |
| Heel Height | Ultra High (4 in & Higher) |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Stiletto |
| Style | Riding Boot |
| Features | Stretch |
| Upper Material | Leather |
| Season | ["Winter", "Fall", "Spring"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Aldo |
The Aldo Leather Knee High Boots in size 6 with a striking yellow crocodile embossed design
Pointed toes are perfect for adding a bold pop to any outfit. With a sophisticated stiletto heel and zip closure
Made with high-quality leather and featuring a regular calf width
These boots are not only stylish but also comfortable for all-day wear.
The knee-high shaft and pointed toe add a touch of elegance to these versatile boots, making them a must-have for any fashion-forward woman’s wardrobe.



























Reviews
There are no reviews yet.