Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Alice + Olivia Button Down Silk Shirt Blouse XL Military Green Foldable sleeves
$45.97 $36.78
The Alice + Olivia Button Down Silk Shirt Blouse in XL Military Green is a stylish and versatile piece for women’s clothing.
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 22” – Length: 31”
Out of stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.0 × 10.0 × 2.0 in |
| Chest | 45 in |
| Neckline | Classic Neckline |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail"] |
| Size | XL |
| Fabric Type | Down |
| Accents | pleated collar |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | Not Available |
| Style | Blouse |
| Features | Lightweight |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Hand Wash Only |
| Color | Green |
| Material | Silk |
| Materials Sourced From | China |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blouse |
| Theme | Military |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Alice + Olivia |
The Alice + Olivia Button Down Silk Shirt Blouse in XL Military Green is a stylish and versatile piece for women’s clothing.
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 22” – Length: 31”























Reviews
There are no reviews yet.