Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Silk Like Fuchsia Shift Dress Size 6 Tie Neck Bubble Sleeves Pullover
$47.97 $38.38
This Anne Klein shift dress in vibrant fuchsia features:
- A silk-like finish
- Flattering bubble sleeves
- Chic tie neck
- Perfect for work events or evening outings
Approximate measurements
Chest: 19.5 in
Waist: 20 in
Hips: 21 in
Length: 37.5 in
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 39 in |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Fabric Type | Satin |
| Colour | Pink |
| Vintage | No |
| Dress Length | Knee Length |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 40 in |
| Style | Shift |
| Features | Lined |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Pink |
| Sleeve Type | Balloon Sleeve |
| Material | ["Polyester Blend", "Elastane"] |
| Size Type | Regular |
| Hips | 42 in |
| Theme | ["Classic", "Flower", "Colorful", "Pink", "Barbie", "Cocktail Party", "Silky Smooth", "Soft", "Lightweight"] |
| Personalise | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Anne Klein |
This Anne Klein shift dress in vibrant fuchsia features:
- A silk-like finish
- Flattering bubble sleeves
- Chic tie neck
- Perfect for work events or evening outings
Approximate measurements
Chest: 19.5 in
Waist: 20 in
Hips: 21 in
Length: 37.5 in



























Reviews
There are no reviews yet.