Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Vintage Chiffon Dress 8 Black Ruffle Hem High Neck Cottagecore Gothic
$42.97 $34.38
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 32″ (16×2) – Length: 48”
1 in stock
| Weight | 1.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Neckline | High Neck |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | ["A-Line", "Fit & Flare"] |
| Features | ["Collared", "Lightweight"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Gothic", "Peasant"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 32″ (16×2) – Length: 48”





















Reviews
There are no reviews yet.