Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Wool Blend Skirt Suit Size 6 Black Striped Flared Peak Collar 2PC
$47.97 $38.38
Material: Spandex-Rayon-Wool-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 24”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Size | 6 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Wool-Rayon-Polyester-Stretch |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material: Spandex-Rayon-Wool-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 24”























Reviews
There are no reviews yet.