Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Armani Exchange Vtg Men Cotton Slim Fit Blazer Jacket Size S Gray Denim Like
$76.97 $61.58
Material: Cotton & Lining: Nylon-Polyamide-Acetate
Blazer has lining – Blazer has 3 faux pockets-2 inner pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 25” – Length: 28”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.0 × 11.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Chest Size | 38 in |
| Size | S |
| Color | Gray |
| Fabric Type | Denim |
| Vintage | Yes |
| Fit | Slim |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Suit |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Armani Exchange |
Material: Cotton & Lining: Nylon-Polyamide-Acetate
Blazer has lining – Blazer has 3 faux pockets-2 inner pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 25” – Length: 28”



























Reviews
There are no reviews yet.