Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ashro Sweater Dress Size S Pearl Peplum Blue Beaded Embellished Formal Ruffle
$39.97 $31.98
- Beautiful formal occasion dress designed in a pearl blue color with intricate beaded embellishments and a peplum style.
- This dress features a collared neckline, long sleeves, and a zip closure for a sophisticated look.
- The ruffle accents add a touch of elegance to this knit fabric dress, perfect for weddings, parties
Approximates Measurements
Shoulder to shoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 23” – Waist:32″(16×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 46”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 32 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Collared |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S |
| Color | Blue |
| Material | Knit |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | ["Beaded", "Ruffle"] |
| Vintage | No |
| Dress Length | Midi |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 32 in |
| Style | Sweater Dress |
| Theme | City |
| Features | Peplum |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ashro |
- Beautiful formal occasion dress designed in a pearl blue color with intricate beaded embellishments and a peplum style.
- This dress features a collared neckline, long sleeves, and a zip closure for a sophisticated look.
- The ruffle accents add a touch of elegance to this knit fabric dress, perfect for weddings, parties
Approximates Measurements
Shoulder to shoulder: 28″(14×2) – Pit to pit: 34″(17×2) – Shoulder to cuff: 23” – Waist:32″(16×2) – Hips: 35″(17.5×2) – Length: 46”



























Reviews
There are no reviews yet.