Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Talbots Cotton Spandex Dress Size 14 sleeveless shift Flounce Hem Floral Print
$46.97 $37.58
Material: Cotton-Spandex & Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 42″ (21×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 36”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Multicolor |
| Material | ["Cotton Blend", "Cotton-Spandex"] |
| Accents | ["Ruffle", "Zipper"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 36 in |
| Theme | ["City", "Colorful"] |
| Style | Shift |
| Features | ["Collarless", "Lightweight", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Talbots |
Material: Cotton-Spandex & Lining: Polyester
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 42″ (21×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 45″(22.5×2) – Length: 36”

























Reviews
There are no reviews yet.