Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York Men Wool Suit 40R Pants 36×29.5 Dark Gray Single Breasted 2PC
$47.97 $38.38
Material: Wool & Lining: Polyester
Suit has inner pockets – Pant has 2 back, 2 side pockets and loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:37″(18.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24” – Length:30”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ -Length: 43.5’’ – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 3.5″
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 40R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 29.5 |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | Polyester |
| Color | Gray |
| Material | Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Jones New York |
Material: Wool & Lining: Polyester
Suit has inner pockets – Pant has 2 back, 2 side pockets and loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:37″(18.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24” – Length:30”
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 13” -Inseam: 29.5″ -Length: 43.5’’ – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 3.5″

































Reviews
There are no reviews yet.