Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BANANA REPUBLIC 1PC Gray Striped Polyester Spandex Lined Ruffle Blazer Size 2
$26.97 $21.58
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester
Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 36 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 2 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Ruffle |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Banana Republic |
Material: Polyester –Spandex& Lining: Polyester
Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 22”



















Reviews
There are no reviews yet.