Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Banana Republic Polka Dot Pleated Lined Asymmetric Sweetheart Midi Dress 16
$33.97 $27.18
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Chest | 39 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Sweetheart |
| Occasion | ["Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Fabric Type | Chiffon |
| Accents | Pleated |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 35 in |
| Style | Midi |
| Features | ["Asymmetric", "Lined", "Zipper"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Polka Dot |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Character | None |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black-White |
| Sleeve Type | Strapless |
| Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Wedding"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Banana Republic |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 35″ (17.5×2) – Length: 33.5”





















Reviews
There are no reviews yet.