Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BCBGMAXAZRIA Black Faux Leather V Neckline Wrap Lined Dress Size XXS MSRP $348
$125.00 $100.00
Material: Faux leather & Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 29″ ( 14.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 38.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Chest | 29 in |
| Sleeve Length | Long Sleeves |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | XXS |
| Garment Care | Hand Wash Only |
| Color | Black |
| Material | Faux Leather |
| Fabric Type | Leather |
| Accents | Wrap |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 30 in |
| Style | Wrap Dress |
| Theme | Elegant |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | BCBGMAXAZRIA |
Material: Faux leather & Lining: Polyester
Dress has Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 29″ ( 14.5×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 38.5”

























Reviews
There are no reviews yet.