Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ben Marc Int Women Polyester Pant Suit Size 18 Purple Open Front Lined 2PC New
$74.97 $59.98
Material & Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining/ Pant has 2 faux back pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 41″(20.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31″ –
Length: 44” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 13.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 49 in |
| Waist Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Open Front |
| Leg Style | Straigth Leg |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Ben Marc |
Material & Lining: Polyester / Suit and Pant have Lining/ Pant has 2 faux back pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Pant: Waist: 41″(20.5×2) – Rise: 13.5” -Inseam: 31″ –
Length: 44” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.0″























Reviews
There are no reviews yet.