Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Cotton Polyester Skirt Suit Size 14 Red Lined Notch Collar 2PC New
$76.97 $61.58
Material: Cotton -Polyester & Lining: Polyester / Suit and
Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garment
laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 22”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 24” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Cotton-Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Cotton -Polyester & Lining: Polyester / Suit and
Skirt have Lining
Measurements are approximate taken with the garment
laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 22”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 42″(21×2) – Length: 24” – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.