Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Cotton Spandex Wrap Dress 8 Beige Business Babydoll Wide Collar
$26.97 $21.58
Material: Cotton-Spandex-Polyester/ Lining: Polyester
Dress has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Material | Cotton-Polyester -Spandex |
| Accents | Stretch |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 34 in |
| Style | ["A-Line", "Wrap Dress"] |
| Theme | Classic |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Cotton-Spandex-Polyester/ Lining: Polyester
Dress has 2 pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 36″ (18×2) – Waist: 34″ (17×2) – Hips: 36″(18×2) – Length: 39”



























Reviews
There are no reviews yet.