Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Sheath Dress 8 Gray Sleeveless Cowl Neck Ruffle Business Stretch
$32.97 $26.38
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 39″
(19.5×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Neckline | Cowl Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 38 in |
| Accents | ["Ruffle", "Stretch"] |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 29 in |
| Style | ["A-Line", "Sheath"] |
| Features | ["Collarless", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Sleeve Type | Sleeveless |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Size Type | Regular |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Rayon-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 39″
(19.5×2) – Length: 37” – Interior Hem: 1.0″

















Reviews
There are no reviews yet.