Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Wool Suit 42R Pants 35×30 Black Striped Slim Fit Notch Collar 2PC
$78.97 $63.18
Material: Pure New Wool
Suit has Lining – Suit has 3 faux pockets – Pant has 2 back and 2side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 31.5”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 30″ -Length: 41’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 3.0″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 42R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 30 in |
| Style | 2 Piece |
| Features | ["Inner Pockets", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Chest Size | 42 |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Wool |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim Fit |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Indonesia |
| Vent | Double Vented |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Pure New Wool
Suit has Lining – Suit has 3 faux pockets – Pant has 2 back and 2side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 31.5”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 30″ -Length: 41’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 3.0″



































Reviews
There are no reviews yet.