Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
CHAMPAGNE 2PC Burgundy Polyester Acetate Lined Cocktail Skirt Suit Size 18
$56.97 $45.58
Material: Polyester& Lining: Acetate / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 27”
Skirt: Waist:40″(20×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 32”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Burgundy |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester-Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Cocktail"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Champagne |
Material: Polyester& Lining: Acetate / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 48″(24×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 27”
Skirt: Waist:40″(20×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 32”























Reviews
There are no reviews yet.