Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Chrisian Dior Vintage Wool Skirt Suit 16 Gray Double Breasted Pleated Pockets
$198.97 $159.18
Material: 100% Wool
Suit & skirt arefully lined- Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:28”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Front Type | Pleated |
| Material | Wool |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | Business |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Christian Dior |
Material: 100% Wool
Suit & skirt arefully lined- Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length:28”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 32”





























Reviews
There are no reviews yet.