Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Clara Clara Polyester Skirt Suit Size 10 Purplish Blue Beaded Shawl Collar 2PC
$57.97 $46.38
Material: Viscose Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining- Skirt has a slit on both side
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 30”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 35.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Hips | 40 in |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple-Blue |
| Lining Material | Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Philippines |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Clara Clara |
Material: Viscose Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining- Skirt has a slit on both side
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 30”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 35.5”- Interior Hem: 1.5″



























Reviews
There are no reviews yet.