Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
COLLECTIONS For LE SUIT 2PC Beige Polyester Belted Skirt (SZ 14) Suit (SZ 18)
$41.00 $32.80
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit size: 18 – Skirt size: 14 (mismatch)
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 34.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14-18 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 14-18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Collections for Le Suit |
Material & Lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit size: 18 – Skirt size: 14 (mismatch)
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 34.5”





















Reviews
There are no reviews yet.