Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
COLLECTIONS FOR LE SUIT 2PC Peanut Polyester Lined Career Pant Suit Scarf SZ 8
$46.97 $37.58
Material and lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 26”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8 |
| Rise | 13.5 in |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit Scarf |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Peanut |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Business"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Le Suit |
Material and lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 26”
Pant: Waist: 30″(15×2)– Rise: 13.5” -Inseam: 30.5″ – Length: 42”























Reviews
There are no reviews yet.