Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
COUNT ROMI Vintage Women 2PC Ultra Suede Blush Skirt Suit Size 12
$39.97 $31.98
Material: Suede & Lining:Polyester / only the suit is lined
Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 2”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)-Hips: 41″(20.5×2) – Length: 28”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 12.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Hips | 41 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Suede |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blush |
| Material | Suede |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Count Romi |
Material: Suede & Lining:Polyester / only the suit is lined
Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 23”-Length: 2”
Skirt: Waist: 33″(16.5×2)-Hips: 41″(20.5×2) – Length: 28”





























Reviews
There are no reviews yet.